Uwolnij to, czyli drżenia neurogeniczne po porodzie

Od końca stycznia tego roku stosuję na sobie metodę TRE, czyli Tension & Trauma Releasing Exercises, która polega na wywoływaniu w ciele drżeń uwalniających od napięć i traumy.

Drżenia to nasz naturalny, neurogenny mechanizm, który rozładowuje napięcia nerwowe. Mają go wszystkie ssaki. Zwierzęta w ten sposób rozładowują silne skoki adrenaliny i kortyzolu, na przykład po ucieczce przed drapieżnikiem. My też to potrafimy, ale kulturowo i społecznie zablokowaliśmy tę umiejętność, traktując drżenie, jako coś niepożądanego.

Neurogenicznego drżenia bardzo często doświadczają kobiety po porodzie. Są to mimowolne drgawki, dreszcze, zwykle połączone z uczuciem zimna. Poród, nawet przyjemny i lekki, to dla ciała i psychiki bardzo intensywne doznanie.

Rytm „skurcz – rozluźnienie” zwykle przyspiesza na końcówce porodu. Do tego dochodzi wówczas fizjologiczny wyrzut adrenaliny, by zmobilizować macicę do wypchnięcia dziecka. Po takim skoku emocji potrzebne jest rozładowanie, wytrząśnięcie z siebie tego.

Drgania dzieją się mimowolnie i ważne jest, aby je puścić, zaufać ciału, że wie co robi, zamiast blokować z poziomu głowy, jako coś złego. Ten stan może być bardzo przyjemny, gdy ciału się poprowadzić. Może mu towarzyszyć oczyszczający śmiech lub płacz. Intencją tego procesu jest wyregulowanie się.

TRE możesz praktykować przed poczęciem dziecka, aby uwolnić się od traum: tych związanych z własnym porodem lub wcześniejszymi doświadczeniami rodzenia. W ciąży TRE jest zalecane tylko dla osób, które praktykowały już wcześniej. A jeśli Twoje ciało nie zareagowało po porodzie drżeniami neurogenicznymi, a zdarza się to, gdy dostałaś znieczulenie, albo zablokowałaś się na tę reakcję, bo bałaś się, że dzieje się z Tobą coś złego, pamiętaj, że zawsze możesz umówić się na sesję z providerem tej metody albo poszukać instrukcji z ćwiczeniami w sieci (ja nauczyłam się z filmików na YouTube).

Dla mnie TRE stało się częścią higieny układu nerwowego. Pomaga mi być bardziej zrównoważoną emocjonalnie mamą, a nawet jeśli danego dnia pojawią się intensywne emocje, to mogę wieczorem oczyścić swoje ciało ze skumulowanego napięcia i spokojniej zacząć kolejny dzień.